Antalya Diplomasi Forumu (ADF)

Açıklama

Antalya Diplomasi Forumu (ADF), küresel ve bölgesel meseleler hakkında üst düzey hükümet ve uluslararası kuruluş yetkililerinin yanı sıra, kanaat önderleri, akademisyenler, medya ve özel sektör temsilcileri arasında görüş alışverişi sağlayan, dış politika sorunlarına yaratıcı bir yaklaşımla çözüm önerileri getiren, uluslararası ve gayri resmi bir diyalog platformudur. Uluslararası politikada yer alan tüm aktörler arasında diplomasinin ve yapıcı diyaloğun geliştirilmesini hedefleyen ADF, diplomasinin düşünce boyutunda ülkemizin etkinliğinin ve itibarının vurgulanmasına katkı sunmaktadır. Uluslararası düzeyde karar alıcılarla özel sektör, akademi ve medya mensuplarını bir araya getiren ADF, birçok paydaş ve katılımcı için iletişim ağının ve karşılıklı temasın geliştirilmesine yönelik önemli bir fırsat sunmaktadır.

Vizyon

Uluslararası düzeyde karar alıcılarla özel sektör, akademi ve medya mensuplarını bir araya getiren ADF, birçok paydaş ve katılımcı için iletişim ağının ve karşılıklı temasın geliştirilmesine yönelik önemli bir fırsat sunmaktadır.

MEDYA

11.03.2022 Referans

Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak-Recoding Diplomacy

18.06.2021 Referans

Antalya Diplomasi Forumu (ADF)

Antalya Diplomasi Forumu’nun ilk fiziki toplantısı 18-20 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı toplantı, tüm sağlık tedbirlerine uyularak tamamen fiziki katılımla gerçekleştirilmiş, salgın döneminin ilk ve en büyük uluslararası etkinliklerinden biri olmuştur. Antalya Diplomasi Forumu’nun ikincisi 11-13 Mart 2022 tarihlerinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, ""Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak"" temasıyla gerçekleştirilmiştir. 17 Devlet ve Hükümet Başkanı, 80 Bakan ile 39 uluslararası teşkilatın üst düzey temsilcisinin de aralarında bulunduğu 3 bin 260 konuğun katıldığı Forum’da, dünyadaki her üç Dışişleri Bakanından birinin hazır bulunması Forum’un kısa süre içinde uluslararası düzeyde ulaştığı itibarın da göstergesi olmuştur. Forum çerçevesinde, üç Liderler Paneli, 27 Panel, altı Teke Tek Söyleşi, üç Yuvarlak Masa toplantısı, üç de Kültür Etkinliği düzenlenmiştir. Çevrimiçi olarak da canlı takip edilebilen panel ve toplantıların, internet üzerinden 200.000 izleyiciye ulaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca, Rusya-Ukrayna savaşı başladıktan sonra iki ülke Dışişleri Bakanları ilk kez 2. ADF marjında ülkemizin kolaylaştırıcılığında Antalya’da bir araya gelmiştir. Antalya Diplomasi Forumu 2020’de başlattığı çevrimiçi faaliyetlerle de küresel diplomasi gündemine katkıda bulunmakta ve diplomasinin düşünce dünyasını şekillendirmektedir. Forum kapsamında ayrıca, ADF Youth temasıyla gençlere özel etkinliklere de yer verilmektedir.

18.06.2021 Referans

Yenilikçi Diplomasi: Yeni Dönem, Yeni Yaklaşımlar-Innovative Diplomacy: New Era, New Approaches