Engelsiz CİMER

Açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütülen hizmetler kapsamında, CİMER, 40 bin idari birimi içinde barındıran bir sistem olarak, devlet teşkilatı içerisinde çok yönlü bir işleve sahiptir. Çağın gereklerine uygun güncelleme ve geliştirmeler ile CİMER’i sadece vatandaşla devlet arasında bir “halkla ilişkiler” uygulaması olmaktan çıkarıp aynı zamanda kurumlar arası ilişkileri ve koordinasyonu kolaylaştıran bir yapı haline getirmek üzere çalışmalar yapılmaktadır.

Vizyon

Engelsiz CİMER uygulaması ve sesli kitaplardan oluşan Kulak Ver Projesi hayata geçirilerek görme engelli vatandaşlarımızın tüm hak ve imkânlardan eşit bir biçimde yararlanabilmelerine, toplumsal hizmetlere, bilgiye, iletişim araçları ve mecralarına kolaylıkla ulaşması sağlandı. Engelsiz CİMER projesinin bir diğer ayağı olan ve İçişleri Bakanlığı 112 Acil Çağrı Merkezi ile ortak yürütülen çalışmalar neticesinde, işitme ve konuşma engelli vatandaşların görüntülü olarak CİMER'e başvuru yapmalarına imkân sağlayan akıllı telefon uygulaması hayata geçirilmiştir.

MEDYA

01.01.2019 Referans

Engelsiz CİMER

Engelli bireylerin kamu kurumlarına erişimlerinin kolaylaştırılması ve toplumsal yaşamda fırsat eşitliğine tam anlamda kavuşmaları amacıyla “Engelsiz CİMER Projesi”nin ilk ayağı olan görme engellilere yönelik uygulama devreye alınmıştır. Bu kapsamda vatandaşların her türlü şikâyet, talep, görüş-öneri, istek, ihbar, bilgi edinme ve teşekkür amaçlı başvurularını CİMER üzerinden kolayca yapabileceklerdir.