Hello Türkiye

Açıklama

Hello Türkiye Kampanyası, Türkiye markasının güçlendirilmesi ve uluslararası arenada söylem birliği, bilinirlik, kullanım ve yaygınlığının arttırılması hazırlanan reklam filmi ve global influencerlarla yürütülen sosyal medya çalışmasıdır.

Vizyon

Devletimizin ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin Türkiye markası altında temsil edilmesi, “Türkiye” markası kullanımının dillere tanıtılması, kazandırılması ve bu kullanımın yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Tüm bu çalışmalar sayesinde söylem birliğinin sağlanması ve uluslararası arenada Türkiye markasının güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

MEDYA

13.01.2022 Referans

Hello Türkiye Kampanyası

Sayın Cumhurbaşkanımızın marka olarak “Türkiye” ibaresinin kullanımı genelgesi uyarınca devletimizin ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin Türkiye markası altında temsilini hedeflemektedir. Kampanyanın giriş seviyesi baz alınarak #helloTürkiye hashtagleri ile paylaşımların görüldüğü ve yabancı turistlerin kendi dillerindeki farklı söylemleri kullanmak yerine ülkemizin adını “Türkiye” olarak ifade ettikleri kreatif bir reklam filmi çeşitli mecralarda kullanılmak üzere hazırlanmıştır. “Hello Türkiye” Kampanyası, Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, TikTok başta olmak üzere sosyal medya mecralarında ve dış ekranlarda gerçekleştirilmiştir. İngilizcenin ana dil olarak veya ikinci yabancı dil olarak kullanıldığı ülkelerin vatandaşlarının hedef kitle olarak belirlendiği kampanyaya birçok kamu kurumu ve sosyal medya kullanıcılarından da destek gelmiştir. Kampanyada farkındalık oluşturmak için ilk etapta “Hello Türkiye” sloganı seçilmiştir. Türkiye’nin bir marka çatısı olarak benimsenmesinden sonra kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla kullanılacak “Say Türkiye” sloganı, kampanyanın ikinci ayağını oluşturacaktır.

13.01.2022 Referans

14 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “Türkiye markasını güçlendirmek” görevi çerçevesinde İletişim Başkanlığı tarafından “Hello Türkiye” kampanyası başlatılarak tüm dillerde “Türkiye”nin kullanımı konusunda farkındalık oluşturuldu.

04.12.2021 Referans

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile ihraç ürünlerin yanı sıra diğer devletler ile uluslararası kurum ve kuruluşlarla yapılan yazışmalarda “Turkey”, “Turkei” ve “Turquie” gibi ibarelerin yerine “Türkiye”nin kullanılacağı vurgulandı.

27.12.2019 Referans

Türkiye’nin yerli otomobilinin tanıtıldığı törende Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “Made in Turkey” yazısının “Made in Türkiye” şeklinde düzeltilmesi istekleriyle Türkiye markasının güçlendirilmesi süreci başlatıldı.