HÜRKUŞ Temel / Başlangıç / Gelişmiş Eğitim Uçağı

Açıklama

Türkiye’nin ilk özgün tasarım temel / başlangıç / gelişmiş eğitim uçağı olan HÜRKUŞ, Türkiye’nin savaş pilotu ihtiyacına yönelik olarak geliştirilmiş ve milli aviyoniklerle donatılmış turbo-prop eğitim uçağıdır. EASA gibi dünyada sayılı bir otorite tarafından verilen TİP Sertifikası ile Dünya’nın diğer ülkelerinde de uçabilmesine yönelik uluslararası izni bulunan HÜRKUŞ, geliştirme aşamasında ve uçuş testleri esnasında birçok test kabiliyetinin şirkete kazandırılması yönünde milli havacılık ekosistemine de katkı sağlamıştır.

Vizyon

Türk Hava Kuvvetlerinin istekleri göz önüne alınarak geliştirilen HÜRKUŞ, envantere girmesi ile Türkiye’nin 35-40 yıllık pilot eğitimi ihtiyacını yerli ve milli imkanlarla karşılayabilecek geliştirilebilir bir eğitim uçağıdır. Ülkemizin üst düzeydeki isteklerine göre tasarlanan ve geliştirilen HÜRKUŞ eğitim uçağı, Türkiye’nin ilk Jet Eğitim Uçağı olarak prototip süreci devam eden HÜRJET ve Dünya’nın sayılı 5’inci Nesil Savaş Uçağı olan Milli Muharip Uçak’ın geliştirilme süreçlerinde bilgi birikimi sağlamaktadır.

MEDYA

01.01.2023 Referans

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), yıl sonuna kadar Nijer'e 2 ve 2023'ün ilk çeyreğinde Çad'a 3 Hürkuş uçağının teslimatını gerçekleştirecek.

22.02.2022 Referans

HÜRKUŞ HYEU‘nun Tip Sertifikası Yayınlandı.

29.01.2018 Referans

HÜRKUŞ-B İlk Uçuş Testini Gerçekleştirdi.

11.07.2016 Referans

HÜRKUŞ EASA ve SHGM'den sertifika alan ilk Türk uçağı oldu.

29.08.2013 Referans

SSM ile TUSAŞ Arasında Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ-B) Sözleşmesi İmzalandı.

01.01.2013 Referans

HÜRKUŞ Temel / Başlangıç / Gelişmiş Eğitim Uçağı

“HÜRKUŞ Geliştirme Projesi” Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında 2006’da imzalanan protokolle başlamıştır. Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin Ankara’da bulunan tesislerinde mühendisler tarafından geliştirilen ilk uçak olması ve hava aracı prototiplendirme, seri imalat kabiliyet kazanımının yanı sıra savunma sanayii ve havacılık alanında tedarik zinciri ekosisteminin kurulmasına yardımcı olmuştur. İlk uçuşunu 29 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştiren HÜRKUŞ, toplamda 600’den fazla uçuş saati biriktirmiştir. Türkiye’nin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinde uçuş gösterileri yapan HÜRKUŞ; HÜRKUŞ B, HÜRKUŞ Görev Uçağı ve HÜRKUŞ HYEU ile anılan versiyonlara sahiptir. Yerli, milli ve özgün bir taarruz, taktik, keşif helikopteri oluşturmak amacıyla başlatılan projede yüksek yerlilik oranı ile ülkemize kazandırılacak olan Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ile ülkemiz taarruz taktik ve keşif helikopteri alanındaki tecrübesini derinleştirmiş olacaktır.