T129 ATAK Taarruz Ve Taktik Keşif Helikopteri

Açıklama

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile imzalanan sözleşme çerçevesinde TUSAŞ Ana Yüklenici olarak platform geliştirme, sistem entegrasyonu, test ve doğrulama, seri üretim ve ömür devri lojistik desteği sorumluluğunu üstlenmiştir. Gece ve gündüz operasyonlarında zorlu coğrafi ve çevre koşullarına karşı “sıcak hava ve yüksek irtifa” performans gereksinimleri için optimize edilmiş T129 ATAK, modern ve gelişmiş sistemleriyle, kullanıcılarına savaş alanında esnek ve uyarlanabilir silah konfigürasyonu çözümleri sağlamaktadır.

Vizyon

Türkiye’nin taarruz ve taktik keşif helikopteri alanında ihtiyaç duyduğu platformun yerli ve milli imkanlarla geliştirilmesine yönelik İtalyan Agusta Westland (Leonardo) firması ile başlatılan ortak üretim çalışmasında bugün T129 ATAK Helikopteri yüksek yerlileştirme çalışmaları alanında dünyanın sayılı helikopterleri arasında yer alırken, ülkemiz de yeni nesil döner kanat hava platformları geliştirme ve üretme kabiliyetini kazanmıştır. Böylece yüksek yerlilik ve milli mühendislik ile özgün helikopterlerin üretilmesinin önü daha da açılmıştır.

MEDYA

06.04.2022 Referans

Türkiye’nin ilk ATAK helikopteri ihracatı Filipinler'e gerçekleştirildi.

17.02.2021 Referans

Atak helikopteri Faz-2 versiyonunun ilk teslimatları yapıldı.

13.11.2019 Referans

Atak Faz-2 helikopterinin ilk uçuşu Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tesislerinde başarıyla gerçekleştirildi.

24.04.2014 Referans

SSM ile TUSAS Arasında Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ-B) Sözleşmesi İmzalandı.

17.08.2011 Referans

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri

Faz II versiyonu ile entegre edilen elektronik harp sistemleri yanında gelişmiş chaff/flare karşı tedbir sistemleri ile muharebe alanında maksimuma çıkarılmış yüksek güvenlik sağlamaktadır. 17 Ağustos 2011 tarihinde ilk uçuşunu yapan T129 ATAK Helikopteri “Combat Proven” olarak tabir edilen muharebe sahasında kendini kanıtlamış bir döner kanat platformudur. İlk teslimatı 22 Nisan 2014 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na gerçekleştirilen T129 ATAK’ın silahlı kuvvetlerimiz ve emniyet güçlerimizin envanterine toplam 73 adet teslimatı gerçekleştirilmiştir. Yeni teslimatlar için üretim süreçleri devam etmektedir. Diğer taraftan imzalanan anlaşma kapsamında Filipin askeri kuvvetlerine bu yıl 2 adet ihracatı gerçekleşmiştir. Bu kapsamda toplamda 6 adet teslimat gerçekleştirilecektir.

17.08.2011 Referans

TUSAŞ'ın ürettiği T129 Helikopteri ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

24.06.2008 Referans

Taarruz Helikopteri üretmek için ilk anlaşma yapıldı.

07.09.2007 Referans

Taarruz Helikopteri geliştirme çalışmaları başladı.