TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı Projesi

Açıklama

TürkAkım, Rusya’daki dev doğal gaz rezervlerini doğrudan Türkiye’nin doğal gaz dağıtım şebekesine bağlayarak Türkiye, Güney ve Güneydoğu Avrupa için güvenilir bir enerji kaynağı yaratmaktadır.

Vizyon

TürkAkım Projesi, Türkiye ve Avrupa’ya yönelik enerji tedarikinin güvenilirliğini sağlamanın yanı sıra, aktardığı kaynaklarla Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunuyor. TürkAkım projesi, yerel ve toplumsal yatırımlar gerçekleştirmeye de devam etmektedir.

MEDYA

08.01.2020 Referans

TürkAkım devreye girdi.

19.11.2018 Referans

TürkAkım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni.

29.07.2016 Referans

Türkiye ve Rusya arasında Hükümetlerarası arası anlaşmanın imzalanması.

01.01.1970 Referans

TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı Projesi

TürkAkım Açık Deniz Boru Hattı, Rusya kıyısında başlayıp Karadeniz altından 930 kilometre ilerleyerek Türkiye'ye ulaşıyor. TürkAkım, Rusya’daki dev doğal gaz rezervlerini doğrudan Türkiye’nin doğal gaz dağıtım şebekesine bağlayarak Türkiye, Güney ve Güneydoğu Avrupa için güvenilir bir enerji kaynağı yaratıyor. Boru hattı sisteminin deniz kesimi, Karadeniz’den birbirine paralel ilerleyen iki hattan oluşuyor. Boru hatları, Rusya kıyısından başlayıp Trakya'da Türkiye kıyısına çıkıyor. Türkiye'deki alım terminalinden sonra, karadaki iki yer altı boru hattından biri Türkiye’nin mevcut doğal gaz şebekesine bağlanıyor. Diğer boru hattı ise Güney ve Güneydoğu Avrupa’ya gaz tedarik etmek üzere Türkiye-Bulgaristan sınırına uzanıyor. İki kilometreyi aşan derinlikte inşa edilen 81 santimetre çapındaki ilk boru hattı sistemi olan TürkAkım, sektörün teknik sınırlarını daha da ileriye taşıyor. Açık deniz boru hatları, her biri 12 metre uzunluğunda binlerce borudan oluşuyor. TürkAkım Projesi, Türkiye ve Avrupa’ya yönelik enerji tedariğinin güvenilirliğini sağlamanın yanı sıra, aktardığı kaynaklarla Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunuyor. TürkAkım yerel toplumsal yatırımlar gerçekleştirmeye de özen gösteriyor.